İyi Bir Tasarımcı Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Daha önce ‘grafik tasarım nedir ve ne işe yarar’ konusunu konuşmuştuk. Öncelikle iyi bir tasarımcı olmak için iyi bir göz eğitiminden geçmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişiliğiniz dışında taşımanız gereken bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir bunlardan birazdan bahsedeceğim. Elbette bununla bitmeyecektir özellikle işe alımlarda çeşitli yetenekler de ek olarak istenebilir.

Birçok özelliğe sahip olsanız, hatta bu özellikleri kişiliğinize nüfus etseniz bile elbet karşınıza çıkacak bazı durumlarda çaresiz hissedebilirsiniz. Bu durumdan çok korkmayın çünkü her meslekte olduğu gibi tasarım içinde zorluklar var. Sektörle alakalı birçok podcast dinledim, birçok röportaj izledim ve neredeyse tamamının söylediği tek şey; “bir ara o kadar çok bunaldım ki bırakmak istedim” oldu hatta kimileri 1-2 sene kadar ara bile vermişti. Bu durum sizi korkutmasın sadece daha dinç tutsun.

Şimdi gelelim iyi bir tasarımcı olmak için yapmanız gerekenlere 🙂

  1. Araştırmacı Olmak

Alanında ve alanın dışında fark etmez bilmek, öğrenmek devamlı aktif olmak. Araştırmayı iyi yapabilmek bunun önemini şöyle açıklayayım size; Sağlık sektörüyle alakalı bir iş geldi ‘covid ile ilgili broşür’ hazırlayın dendi, bunun için sadece covidi değil aynı zamanda, virüs nedir, nasıl ortaya çıkar, nasıl yayılır gibi bilgileri de edinmeniz gerekebilir. Unutmayın ki her bir bilgi tasarımda bir çizgi oluşturur. Kafanızda taslağı daha net kurarsınız.

  1. Titiz ve Disiplinli Olabilmek

Tasarım yaparken karmaşadan uzak durmaya çalışın, her bir obje dikkatinizi dağıtabilir ve kaliteli bir sonuç elde etmenize engel olabilir. Tabi dağınık sevenlere lafım yok :d ama siz gene tasarım araç ve gereçlerinizi, tasarım yüzeyini temiz ve titiz kullanmaya çalışın.

  1. Ekip Çalışmasına Yatkın olmak

Aslında en önemli madde bu olabilir. Ekip çalışmasında en önemli olan birbirinizi tanıyıp koordinatör olabilmektir. İş paylaşımı yapıp herkes işini vaktinde bitirmelidir. Senin geç aldığın / verdiğin dosya için ekipte beklemeye yol açmak süreci uzatır ve projenin gecikmesine yol açabilir.

  1. Öğrenme İsteği Taşımak

Aslında birinci maddeyle çok alakadar bir başka madde. Öğrenmeye açık olmak ve devamlı yeni şeyler edinip güncel kalmak, tasarımcı açısından oldukça önemli olabilir.

  1. Tekrar Denemekten Korkma

Tekrar tekrar denemek sıkılmadan bıkmadan denemek. Hatalarınızdan ders çıkartın ve tekrar deneyin.

  1. Dinlemeyi Bil

Bu madde biraz ironi gibi olabilir ancak oldukça önemlidir. Bir tasarımcı olarak yeterince iyi dinleyemezseniz yeterince iyi anlayamaz ve yanlış bir yol izlersiniz. Bu durumda proje tahmini sürenin üzerine çıkabilir. Dikkatle dinleyip daha net olabilmesi için doğru soruları sorun.

  1. Projeleri Organize Et

Bir Tasarımcı olarak birden çok projede aynı anda çalışabilmeniz oldukça mümkün. Bunun için iş planı yapabilmelisiniz bu yeteneğinizi güçlendirmeniz sizi yararınıza olacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir